Vědec, který objasnil smrt Litviněnka, „se ubodal”. Dvěma noži

Smrt ruskýma rukama?

Vědec, který objasnil smrt Litviněnka, „se ubodal”. Dvěma nožiNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britská média zaujala podivná smrt jaderného vědce Matthew Punchera, který se podílel na vyšetřování vraždy zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka. Podle soudního patologa Puncher spáchal sebevraždu tak, že se pobodal několika noži. Média tuto sebevraždu zpochybňují a naznačují možnost vraždy nařízené Kremlem.

Právě Matthew Puncher během vyšetřování  smrti bývalého agenta ruské tajné služby Alexandra Litviněnka objevil v krvi zemřelého stopy radioaktivního polonia. Podle vyšetřovatelů zemřel kritik Kremlu před deseti lety na otravu několik týdnů poté, co na schůzce s ruskými agenty Dmitrijem Kovtunem a Andrejem Lugovým v londýnském hotelu Millennium vypil zelený čaj smíchaný s poloniem 210.

Média se případem Matthew Punchera zabývají v souvislosti s desátým výročím Litviněnkovy vraždy. Britský jaderný vědec Matthew Puncher byl nalezen mrtvý letos v květnu ve svém domě. Příčinou smrti byla ztráta krve v důsledku několika bodných ran na pažích, krku a horní části břicha. Podle vyšetřovatelů Puncher spáchal sebevraždu, ale „není zcela vyloučené“, že by do případu mohl být zapojený rovněž někdo další.

Loni před Vánocemi Puncher navštívil Rusko a podle slov jeho manželky se jeho nálada poté „zcela změnila“. Po návratu byl prý posedlý nějakou chybou, které se dopustil ve svém výzkumu v minulosti. To tvrdí i i jeho kolegové z práce.

„Matthew byl vždy pozitivní a citlivý. Ale po Vánocích se úplně změnil. Prostě ztratil zájem a musela jsem ho pořád přemlouvat, aby dělal jednoduché věci, jako je oblékání a mytí nádobí,“ řekla jeho manželka Kathryn.

Podle vyšetřovatelky Rachel Clarkové byla Puncherova zranění velmi rozsáhlá a není zcela jasné, jak si je Puncher mohl způsobit, aniž by neomdlel. Také ale dodala, že nebyly nalezeny důkazy, které by mohly potvrdit účast někoho dalšího.

Alexandr Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a pak pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, pak přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Jeho případ vedl k diplomatické roztržce mezi Londýnem a Moskvou.

Vyšetřovatelé našli stopy polonia na mnoha místech, kde oba ruští agenti tehdy v Londýně pobývali, včetně různých kanceláří, hotelů, letadel i na fotbalovém stadionu Arsenalu. Advokát Litviněnkovy vdovy Mariny podle Reuters řekl, že lze hovořit o ruském „jaderném útoku v ulicích Londýna“. Moskva podle něj celá léta v Litviněnkově případu brzdila vyšetřování a manipulovala s fakty.

Umírající Litviněnko v nemocnici obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že nařídil jeho vraždu. Ruský stát měl podle vyšetřovatelů k zabití svého bývalého agenta mnoho důvodů. A to především kvůli tomu, že obviňoval Kreml, že je prolezlý korupcí a že v podstatě vede gangsterský režim. Litviněnko utekl do Británie a krátce před smrtí získal britské občanství. Agent Lugový byl v roce 2007 zvolen poslancem ruské Státní dumy, v roce 2015 mu Putin udělil medaili za službu vlasti. 

Čtěte také: Litviněnkovu likvidaci nařídila Moskva, ukázalo vyšetřování

Putinova popularita láme rekordy, věří mu 86 % Rusů

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články