Univerzity se vzdaly. Minikampus u Vltavy kvůli prodané budově nevytvoří

PODIVNÝ PRODEJ

Univerzity se vzdaly. Minikampus u Vltavy kvůli prodané budově nevytvoří
V paláci Lažanských nesídlí jen slavná kavárna Slavia, ale také Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění. Tam měla být skrze vedlejší budovu propojena s Fakultou sociálních věd sídlící v budově Hollar. Foto: wikipedia
1
Domov
Sdílet:

Minikampus, který by spojoval studenty z Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze (FAMU) a studenty z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK), dostal definitivně červenou. Budovu mezi fakultami na Smetanově náměstí, kterou poničil loňský výbuch plynu v ulici Divadelní, vysoké školy nezískají. Rektoři po jednání s novými majiteli ze společnosti Lázeňská investiční zamítli také pronájem budovy. „Pronájem je pro nás s kolegou Hančilem nevýhodný,“ prohlásil dnes na tiskové konferenci rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Po loňském výbuchu budovy, která původně patřila Řízení letového provozu České republiky, jednal ihned v květnu rektor AMU Jan Hančil a rektor UK Tomáš Zima o jejím odkoupení. Odhadní cena činila 210 milionů korun. Obě univerzity několikrát deklarovaly, že mají o budovu zájem. „My jsme v loňském roce vstoupili do jednání ihned po výbuchu plynu,“ připomenul rektor UK dlouhodobý zájem ze strany vysokých škol.

Univerzity si nechaly v říjnu minulého roku vypracovat návrh oprav. Vzniknout měl minikampus spojující studenty z FAMU a FSV. „Bylo plánem vytvořit synergický efekt Filmové a televizní fakulty AMU, která sídlí v paláci Lažanských. Vedle toho sídlí naše Fakulta sociální věd, tedy katedra žurnalistiky, mediálních studií, televizní tvorby. Tyto dvě instituce jsou vedle sebe a představa byla, že televizní studia by mohla být na jednom místě mezi těmito budovami a studenti by to mohli sdílet,“ představil původní plán Tomáš Zima.

Pochybný prodej budovy

Pro nás bylo zajímavé to, že cena, za kterou byl objekt prodán, se nelišila od ceny znaleckého posudku.

V březnu však Řízení letového provozu, které dům vlastnilo, vyhlásilo aukci, na které zdemolovanou budovu prodalo Lázeňské investiční. „Že se veřejná vysoká škola nemůže účastnit dražby, o tom příslušné instituce věděly,“ kritizoval způsob prodeje rektor. Zima měl o budovu dokonce takový zájem, že chtěl rozdíl mezi odhadní a finální kupní cenou doplatit ze svého, jen aby mohl vzniknout minikampus. „Pro nás bylo zajímavé to, že cena, za kterou byl objekt prodán, se nelišila od ceny znaleckého posudku. Převýšila ho o 101 tisíc korun,“ připomněl Zima podivné okolnosti prodeje, na které upozorňoval již po aukci.

Rozhodnutí o prodeji budovy mohl zvrátit ještě ministr dopravy Antonín Prachař (ANO), jelikož původní majitel budovy, Řízení letového provozu, spadá pod jeho rezort. Prachaře žádali nejen představitelé vysokých škol, ale také ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Ministr dopravy však nechtěl o prodeji budovy diskutovat. „Aukce byla v souladu se zákonem. Nemáme právo to měnit,“ reagoval pro ECHO24.cz před třemi týdny ministr Prachař. Školám také navrhl, ať s novým majitelem jednají o pronájmu. To však zpočátku rektor Zima odmítal.

Pronájem školy zavrhly

Minulý týden se však rektor UK sešel spolu s rektorem AMU Janem Hančilem s majiteli Lázeňská investiční s. r. o., s Jozefem Onderkou a Gabrielem Fülöppem, aby jednali o dlouhodobém pronájmu. Na stránkách Lázeňské investiční je uvedeno, že společnost navrhla v případě zájmu ze strany univerzity a akademie realizovat z vlastních finančních prostředků studii na rekonstrukci budovy a následně budovu oběma vysokým školám až na dobu 50 let pronajmout. „Pro nás jako vysoké školy byly ty provozní náklady z hlediska pronájmu relativně vysoké a nepřipadají v úvahu,“ shrnul neúspěšné jednání Zima. „Tento příběh z našeho pohledu končí,“ uzavřel téma budovy na Smetanově nábřeží rektor UK. Zástupci Lázeňské investiční na dotazy ECHO24.cz nereagovali.

Pro nás jako vysoké školy byly ty provozní náklady z hlediska pronájmu relativně vysoké a nepřipadají v úvahu. Tento příběh z našeho pohledu končí.

Myšlenky na společný minikampus se ale rektor vzdát nechce. „My budeme společné prostory hledat v rámci univerzity, jiných fakult. Prostory se vytvoří třeba rekonstrukcí budovy v Troji, v Jinonicích. Budeme hledat v rámci vnitřního prostoru,“ přestavil svou vizi rektor Zima. Avšak dodal, že budova na Smetanově nábřeží poskytovala ideální prostor, kde by dvě vysoké školy vedle sebe a se stejným zaměřením mohly sdílet řadu věcí, rozvíjet doktorská studia a mezinárodní studia. „Byla to otázka rozvoje a přesunutí věděckých pracovišť z jiných objektů tak, aby byla na jednom místě, protože řada studentů ze zahraničí studuje na Akademii múzických umění i na Fakultě sociálních věd,“ dodal s politováním Zima.

Do budovy na Smetanově nábřeží se má vrátit podle informací z webu společnosti Lázeňská investiční na původní místo také Galerie Zdeňka Sklenáře, která byla výbuchem naprosto zdemolována. „Práce potrvají delší dobu, takže zvažujeme, zda bychom v mezidobí nevytvořili prostor i pro pořádání větších výstav a kulturních happeningů. Velmi reálnou se jeví možnost pořádat v této budově v měsíci říjnu část akcí a výstav Designbloku. První kontakty v této věci již proběhly,“ uvedli na internetových stránkách představitelé společnosti Lázeňská investiční.

Více o prodeji budovy na Smetanově nábřeží a o jejím prodeji zde: Rektor UK budovu po výbuchu chce. Zaplatí 101 tisíc z vlastního a zde:Ministři se střetli kvůli prodeji budovy univerzitě

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz