Konec éry ČEZ jako mocenského centra

analýza

Komentáře
Sdílet:

Protikorupční policie už je v ČEZ jako doma. Vyšetřuje v podstatě všechny velké obchody a investice. Od solárních elektráren, po zahraniční investice a transakce s Energetickým průmyslovým holdingem Daniela Křetínského. Teď podal Finanční analytický útvar ministerstva financí trestní oznámení přímo na generálního ředitele Daniela Beneše za podivné mimosoudní vyrovnání s menšinovými akcionáři Severomoravské energetiky.

Ti se u soudu domáhali 21 milionů korun, ČEZ jim nakonec v mimosoudním vyrovnáním vyplatil 349 milionů. Část z nich vystopoval FAÚ při pochybných přesunech přes společnost Arco Capital na řetězu účtů. Daniela Beneše a finančního ředitele ČEZ Martina Nováka podezírají finanční špioni z FAÚ z legalizace výnosů z trestné činnosti a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Detaily spisu zatím na rozdíl od přesunů peněz přes účty policistům a finančním rozvědčíkům neunikly. Vyšetřování manažeři ČEZ o nich nemůžou mluvit. Na první pohled ale obchod budí podezření, stejně jako další investice a akvizice ČEZ ze „zlaté éry“ let 2005 až 2011. Řada z nich vyvolává otázky, proč se do nich ČEZ pouštěl, a jestli na nich někdo jiný nevydělal na úkor elektrárenské firmy. Do této kategorie patří jak odkup solárních elektráren od podivné firmy Amun.Re, tak třeba společná investice do německého dolu Mibrag s Energetickým průmyslovým holdingem.

ČEZu se navíc v posledních letech kvůli nízkým cenám energie nedaří zdaleka tak dobře jako v minulosti. Andrej Babiš, který v roli ministra financí vykonává ve firmě akcionářská práva státu, už si na špatné výsledky hlasitě stěžuje. Tendr na dostavbu Temelína už jen čeká na zastavení. Pokud se Andrej Babiš rozhodl nahradit Daniela Beneše a jeho tým svými lidmi, nebude mít problém dát dohromady dost argumentů, o něž své rozhodnutí opře.

Éra ČEZ jako nejvlivnějšího politicko-mocenského centra, která začala na sklonku vlády Jiřího Paroubka a pokračovala přes Mirka Topolánka, Jana Fischera až Petru Nečasovi, končí. Teď je otázka, jaké bude mít rozpad této mocenské struktury následky. Jak v ekonomické, tak trestně právní linii.

Některé obchody ČEZ vypadají podezřele. Firma si na ně ale najímala špičkové právníky a poradce. Je otázka, jestli žalobci a policisté mají na to prokázat, co přesně na nich mělo být trestného. Sama vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad na vyšetřování obchodů ČEZ dohlíží, na podzim přiznala, že na dokazování sofistikované finanční kriminality chybí policistům znalosti a intelektuální schopnosti.

Jestli si naopak žalobci mohou být něčím jistí, je to volná ruka od části vládní koalice. Andrej Babiš se netaji, že silný vliv ČEZ v politice byl jedním z motivů, proč založil své protestní hnutí. „Chodil jsem na narozeniny Zemana, Klause, Grosse ... Měl jsem pocit, že jsem důležitý a vlivný. Časem jsem pochopil, že to nemá smysl. Mně byl Topolánek na padesátce, Ivanu Langrovi jsem byl na svatbě. Já je znám všechny. I předtím tu existovala korupce, s Topolánkem však dostala tři nuly navrch,“ popisuje v listopadu 2011 v rozhovoru pro Reflex. „Musíte pochopit, že s Topolánkem přišel mafiánský stát. Za něj tu vyrostla justiční mafie, za něj se kupovaly ministerské posty, vznikla toskánská parta, kam patří i Martin Roman. Všichni mluví o republice ČEZ.“ 

Po celou tu dobu, o níž současný ministr financí mluví, pracoval pro ČEZ jako právník blízký přítel premiéra Bohuslava Sobotky Radek Pokorný. Konec jedné mocenské éry může být vážným zátěžovým testem vládní koalice.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz