USA zruší sankce vůči Sýrii. „Můžete zazářit. Stanete se znovu velkou zemí,“ říká Trump
AMERICKO-SYRSKÉ VZTAHY
Mezi Sýrií a Spojenými státy se schyluje k novému začátku. Amerika zruší veškeré sankce proti Syrské arabské republice. Prezident USA Donald Trump už o této události mluvil před pár dny s tím, že chce Sýrii pomoci stát se opět velkou zemí a zazářit. Popřál zemi hodně štěstí s tím, že existuje naděje na stabilizaci státu, který si prošel dlouhou občanskou válkou. Damašek to uvítal a nabídl, že Amerika může v zemi těžit nerostné suroviny nebo postavit v syrské metropoli Trump Tower.
"Nařídím ukončení sankcí proti Sýrii, abych jí dal šanci stát se znovu velkou," uvedl Trump. "Je jejich čas zazářit. Všechny je rušíme," poznamenal prezident. Syrský ministr zahraničí Asaad Šíbání to v reakci pro agenturu Reuters ocenil a označil za zásadní obrat na cestě ke stabilitě a soběstačnosti po letech ničivé války. Damašek je připraven rozvíjet vztahy s Washingtonem založené na vzájemném respektu a společných zájmech.
KOMENTÁŘ: Napětí na střeše světa
Spojené státy stejně jako řada dalších západních zemí zavedly sankce proti režimu syrského diktátora Bašára Asada, který často brutálně postupoval proti svým odpůrcům. V prosinci se však jeho režim během několika dnů nečekaně zhroutil, když islamističtí povstalci z uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) dobyli Damašek.
🚨 @POTUS: "After discussing the situation in Syria with the Crown Prince and also with President Erdogan of Turkey... among others in the Middle East, I will be ordering the cessation of sanctions against Syria, in order to give them a chance at greatness." pic.twitter.com/JG3gx3Nn6D
— Rapid Response 47 (@RapidResponse47) May 13, 2025
Prozatímním syrským prezidentem se na konci ledna stal vůdce uskupení HTS Ahmad Šara. Nové vedení země se snaží přesvědčit menšiny, že jejich svobody a práva nebudou omezovány, nicméně opakované střety a útoky na příslušníky menšin zvyšují napětí v mnoha syrských oblastech.
Dohoda o minerálech, nebo Trump Tower v Damašku?
Sýrie pod novým politickým vedením spjatým s terorismem hledá cestu, jak obnovit válkou zbídačenou zemi. Jednou z komplikací pro nový režim Ahmada Šary je platnost řady sankcí, které západní státy zavedly ještě na režim Bašára Asada. Podle amerického podnikatele Jonathana Basse, který se s novým syrským vedením setkal na začátku měsíce, se nové syrské vedení inspiruje zřejmě u sousedního Izraele. Spojeným státům nabízí jednání o dohodě o těžbě minerálů či vybudování nové „Trump Tower“ přímo v Damašku. Výměnou za to chce zrušení sankcí, uvedla agentura Reuters už dříve.
Sýrie čelí sankcím v řadě oblastí, nemá například standardní přístup k mezinárodnímu bankovnímu sektoru, sankcím čelí i syrské podniky nebo obchod s ropou. Američtí podnikatelé nesmí spolupracovat či provádět transakce se syrskými společnostmi, sankcím čelí i syrští vládní představitelé a Spojené státy Sýrii stále vedou jako státního sponzora terorismu.
Po vyhnání diktátora Bašára Asada některé západní státy dočasně uplatňování sankcí omezily. Řada sankcí však zůstává v platnosti a západní státy čekají na vývoj v zemi. Nová syrská vláda argumentuje tím, že sankce byly mířeny na režim, který noví vládci sami svrhli a neměly by se tak na ně uplatňovat. Americký ministr zahraničí Marco Rubio však nedávno kritizoval masakry milic nové vlády vůči menšinám v Sýrii. Především vůči menšině Alavitů, ze které pochází i sám bývalý vůdce Sýrie Asad.