Nová půjčka pro vysokoškoláky? Možná brzy

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Nová půjčka pro vysokoškoláky? Možná brzy
Jak si vydělat na vysokou školu? Foto: ČTK
3
INZERCE
Sdílet:

Vysokoškolské studium je náročné. Nejen z hlediska učení ale i finančně. Studenti si často přivydělávají na brigádách a zbytek dotují rodiče. Avšak ani to nemusí stačit. Jaká existují další řešení?

Jak financovat studium?

Možnosti jsou různé. Pokud jste na denním studiu, najděte si brigádu. Nestačí to? Zvažte, zda nepřejdete z denního na dálkové, abyste mohli normálně pracovat. Existují ještě jiné možnosti, jak studium financovat bez půjčky a v budoucnu by mohly usnadnit život plánované vratné granty.

Tři až sedm tisíc měsíčně pro studenty vysokých škol

Na ministerstvu školství se již delší dobu řeší, mimo jiné, jedna sympatická novinka. Vysokoškolští studenti by mohli získat půjčky ve výši tři až sedm tisíc korun měsíčně, u bakalářského studia by šlo přibližně o 300 tisíc korun. Mají pomoci těm, kteří by si jinak studium dovolit nemohli z finančních důvodů. Dluh by začali splácet až po nástupu do práce. Nárok by měl každý student, aniž by musel něco složitě dokazovat.

Cílem je, aby mladí lidé nemuseli odcházet ze studia předčasně kvůli finančním důvodům a aby i děti ze sociálně slabých rodin měly šanci.

Jak si vydělat na vysokou školu?
Jak si vydělat na vysokou školu? Foto: ČTK

Půjčku pokryje banka

Samotné půjčky by měly poskytovat banky. Vzhledem k tomu, že by nesly jen minimální riziko ohledně neplatícího klienta, mohly by výrazně klesnout úrokové sazby. Půjčky by jistil záruční fond. Je důležité neplést si tento grand se stipendiem. To se nevrací, ovšem půjčka by samozřejmě vratná byla. Absolventi by začali splácet po ukončení studia, jakmile by nalezli zaměstnání a měli pravidelný příjem. Tam ještě není ujednáno, jak by měl být vysoký, ale hovoří se o tom, že ke splátkám by došlo, jakmile by dosáhl na průměrnou mzdu.

Výhody pro tisíce studentů

Ministerstvo školství odhaduje, že půjčky by mohlo využít asi deset tisíc studentů. A co když školu nakonec nedokončí? Tam by se situace řešila individuálně. Součástí půjčky by byla smlouva o úvěru, kde by byly přesně specifikovány veškeré podmínky. Pravděpodobně by byl student vázán k tomu, že při předčasném ukončení studia musí poměrnou část půjčky vrátit. Toto už by ale neměl řešit stát, ale banka a klient.

Tyto systémy půjček už dávno fungují v zahraničí, například v Německu a Velké Británii. V Británii je to nutné hlavně kvůli vysokému školnému, na které většina běžných lidí nedosáhne. V Německu ani v Česku prozatím školné na vysokých veřejných školách neplatí.

Nový systém půjček má velkou podporu

Vláda by ráda prosadila vratné granty ještě během svého volebního období. Návrh se líbí děkanům univerzit. V České republice studium z různých důvodů nedokončí takřka polovina studentů. Jako země má ČR třetí nejnižší podíl lidí s vysokoškolským vzděláním v EU, jak ukazují čísla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Zároveň by tyto půjčky měly pomáhat v budoucnosti, kdy se počítá i u nás se zavedením školného na vysokých školách. Ty jsou v současnosti financované z veřejných zdrojů a podle odborníků to není trvale udržitelné.

Jak si vydělat na vysokou školu?
Jak si vydělat na vysokou školu? Foto: ČTK

Jak získat peníze na studium hned?

Nový systém bude možná dobrý, ale zatím ještě neexistuje. Když na studium nejsou peníze a brigáda nestačí nebo je studium tak náročné, že ještě k tomu pracovat nejde, jsou tu půjčky pro studenty. Tento krok si dobře rozmyslete, protože zadlužit se už ve studentském období je velký závazek, se kterým pravděpodobně půjdete na pracovní trh. Během studia vás také čeká splácení splátek a úroků, proto je nezbytný pečlivý výběr půjčky a srovnání různých nabídek například na Bezvamoney.cz, kde najdete přehledné srovnání bankovních i nebankovních půjček.

Vyloženě studentských půjček je už jako šafránu a není dnes moc institucí, které je poskytují. Studenti mohou ovšem využít produkty jako kontokorent nebo kreditní kartu. Pokud chcete získat výhodnou půjčku pro studenty v bance, musíte banku oslovit samostatně. Často jsou ochotni lidem, kteří studují vysokou školu, vytvořit vlastní nabídku, i když na webových stránkách není nic uvedené. Získat ale můžete i klasické spotřební půjčky v menších či větších částkách. Záleží na tom, zda máte nějaký příjem, jsou vám rodiče ochotni ručit či dělat spoludlužníky nebo si rovnou půjčí oni sami. Jednodušší je to určitě u nebankovních společností, kde tolik neprověřují úvěruschopnost, ovšem příjem je nutný vždy. Čím lépe jste schopni prokázat, že půjčku zvládnete zaplatit, tím větší šanci máte.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články