Řidiči pozor: Do prodeje se dostalo alkoholické pivo označené jako nealkoholické

Špatné etikety

Řidiči pozor: Do prodeje se dostalo alkoholické pivo označené jako nealkoholickéNOVÉ 4
Domov
Echo24
Sdílet:

Německé úřady informovaly zákazníky, že lahve piva z pivovaru Braunschweig mají na zadní straně špatnou etiketu, označující běžné alkoholické pivo jako nealkoholické. Může se tak jednoduše stát, že pivo vypijí v dobré víře před jízdou například řidiči nebo si ho dopřejí těhotné ženy.

Na první pohled úsměvný skandál se týká především řetězce Penny, který pivo prodává, ale je zřejmé, že se mnoho lahví mohlo dostat i do menších obchůdků, jejichž majitelé přeprodávají výrobky řetězce, tedy i do České republiky. Případní opilí řidiči by asi jen těžko policistům vysvětlovali, že požili nealkoholické pivo, možná by, podle spekulací některých německých serverů, mohli mít ale nějakou šanci při případném sporu s výrobcem.

Pivovar Braunschweig se svým zákazníkům omlouvá, výrobky stahuje a vyzývá konzumenty ke kontrole a možnému vrácení výrobku. Jde o pivo Adelskronen Hefeweizen s datem spotřeby do 11/8 a číslem šarže L: 12F0700 a L: 16F0759.

Více informací zde: http://www.lebensmittelwarnung.de/bvl-lmw-de/app/process/warnung/detail17/29847

Podobný případ se odehrál před dvěma lety i v České republice, když Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Czech Beverage Industry Company stažení nealkoholického Vyškovského piva Alkostop. Obsahovalo totiž výrazně vyšší množství alkoholu, než je povolené u nealkoholických piv.

Přítomnost alkoholu tehdy potvrdil laboratorní rozbor vzorku odebraného přímo u výrobce. Obsahoval 1,6 procent alkoholu. Přípustný obsah alkoholu u nealkoholického piva je přitom maximálně 0,5 procenta.

„Výrobce zároveň nedodržel svou vlastní deklaraci na etiketě, která uvádí objem alkoholu 0,5 %. Požití piva s vyšším než deklarovaným obsahem alkoholu může způsobit komplikace při řízení motorových vozidel,“ uvedl tehdy pro média mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Pokud by se řidič, kterého chytila policie po požití takového „nealkopiva,“ chtěl bránit, neměl by to vůbec lehké. „Byl by to zajímavý případ, ale to dokazování by bohužel bylo na řidiči. A nestačilo by jen říci, že v nějaké šarži vyšší množství alkoholu odhalila inspekce. Musel by mít schovanou lahev ještě se zbytkem uvnitř. Jinak to neprokáže,“ vysvětlil v roce 2016 pro iDNES.cz advokát Jiří Matzner.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články