Příběh Bestie z Omahy. V Normandii před 74 lety zastřelil mladý Němec přes tisíc spojenců

Začátek konce války

Příběh Bestie z Omahy. V Normandii před 74 lety zastřelil mladý Němec přes tisíc spojencůNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Před 74 lety se Američané vylodili v Normandii. Operace Overlord měla za cíl prolomit Hitlerův Atlantický val podél severozápadního pobřeží Evropy a otevřít západní frontu. Peklu spojenci čelili od první chvíle, kdy se botama dotkli písku normandských pláží. Odhaduje se, že německé obranné linii padlo během bitvy o Normandii za oběť na 44 000 spojeneckých vojáků. Přes tisíc z nich pak měl na svědomí jediný německý voják, Heinrich Severloh.

Spojenecká vojska se vynořila z mlhy nad Lamanšským průlivem ráno 6. června roku 1944. Na první pohled poklidné pláže neskýtaly téměř žádnou ochranu pro pěší vojsko, a plán byl tedy jasný – co nejrychleji přeběhnout pláž a zajistit si bezpečnější pozice.

Pečlivě skrytí Němci však na ně již čekali. „Začni střílet, jakmile budou po kolena ve vodě. To ještě nebudou moci rychle běžet,“ rozkázal tehdy 20letému desátníkovi nadřízený, a do rukou mu vrazil kulomet MG-42. Z kulometného hnízda, umístěného dobrých 20 metrů nad úrovní pláže, měl Severloh o situaci pod sebou dokonalý přehled. „Nikdy jsem v té válce nechtěl být. Nikdy jsem nechtěl být ve Francii. Nikdy jsem nechtěl střílet z toho bunkru,“ svěřil se později voják.

Hitlerovy rozkazy ale zněly jasně – ubránit pobřeží za každou cenu. V tuto chvíli si Vůdce ještě mylně myslel, že útok na Normandii je jen zástěrkou pro skutečnou invazi u Calais. Severloh tak se zbraní v ruce tiše čekal na první „kontakt“. Jakmile se přídě amerických lodí zabořily do bílého písku francouzských pláží a z jejich útrob začali vyskakovat vojáci, německý kulometčík zmáčkl spoušť.

První vojáci šli k zemi za pár vteřin. Ačkoliv palbu okamžitě opětovali, bez možnosti úkrytu byli snadnými cíli. Severloh na nepřátele pálil neskutečných devět hodin. Stanoviště opustil až o půl čtvrté odpoledne. Podle svých slov vystřílel přes 12 000 dávek kulometem a dalších 400 puškou. Mnohem hrozivější vypovídající hodnotu však mají čísla ohledně zastřelených Spojenců. „Určitě to bylo minimálně tisíc mužů, pravděpodobně i víc než dva tisíce, ale nevím přesně, kolik jsem jich zastřelil. Bylo to strašné. Když na to myslím, chce se mi zvracet,“ přiznal Severloh.

Neznámého kulometčíka brzy na to v USA překřtili na „Bestii z Omaha Beach“. Tehdy však ještě nikdo neznal jeho totožnost.

Severloha nedlouho po dobytí severofrancouzského pobřeží Američané zadrželi. O tom, že je zodpovědný za stovky jejich mrtvých kamarádů, však neměli ponětí. Zajatce odeslali do Bostonu, do tábora pro válečné zajatce, odkud byl později přesunut do Británie. Severloh se díky přímluvě svého otce, že syna potřebuje na farmě, vrátil do Německa již v březnu 1947.

O tom, co má na svědomí z dob války, mlčel až do roku 1988, kdy se se svými skutky svěřil veřejnosti. Severloh zemřel roku 2006 v Německu, ve věku 82 let.

Čtěte také: Veterán z druhé světové dokončil po 74 letech školu. Diplom získal v 94 letech

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články