„Ken ze Superstar“ v roli učitele. Na VŠE začaly ministerské přednášky

Přednášky ministrů na VŠE

„Ken ze Superstar“ v roli učitele. Na VŠE začaly ministerské přednáškyNOVÉ
Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO) Foto:

ILUSTRAČNI FOTO: Jan Zatorsky

Domov

Karolína Vaverková

Série přednášek členů vlády v demisi na Vysoké škole ekonomické v Praze včera odstartovala. Jako první před studenty Národohospodářské fakulty VŠE vystoupil ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO), jenž na sebe před lety upozornil v pěvecké soutěži SuperStar. „Budu věcný,“ sliboval na počátku. Reagoval tak na odpor studentů a části veřejnosti, který ministerské přednášky vyvolaly. Vznikla proti nim i petice, kterou podepsalo přes 500 lidí.

Na Vojtěchovu přednášku dorazilo zhruba 70 lidí z různých fakult VŠE. „Neberu to dnes jako politickou debatu, ale jako věcnou debatu,“ řekl studentům Adam Vojtěch. Přednášel o veřejném zdravotním pojištění, úhradách ze zdravotních služeb a aktuálních problémech plánované reformy zdravotnictví.

Z odborné roviny přece jen jednou ministr Vojtěch vystoupil, když si nepatrně „rýpnul“ do sociálních demokratů. S těmi se hnutí ANO snažilo složit koaliční vládu. Jeden ze studentů se zeptal na případné znovuzavedení nadstandardní péče v nemocnicích. Vojtěch by prý v zásadě nebyl proti, „ale zkuste to říct sociálním demokratům,“ dodal.

Kurz, který si zapsalo 33 studentů, ukončí test. Ten však nebudou opravovat přednášející ministři, ale sama fakulta. „Opravovat testy bude garant předmětu. Ministři odpřednáší svoje a vrátí se ke své práci. Jsou hostující, nikoli vyučující,“ uvedl pro Echo24 mluvčí Národohospodářské fakulty Daniel Váňa. 

‚Jsem dvacátý ministr. Uvidíme, jak dlouho vydržím‘

Ministr v demisi Vojtěch před studenty zdůraznil, že už je dvacátý ministr zdravotnictví v historii samostatného Česka. „Tak uvidíme, jak dlouho vydržím. Není tu žádná dlouhodobá koncepce českého zdravotnictví,“ řekl Vojtěch s tím, že české zdravotnictví trápí nedostatečný důraz na efektivitu, nízká motivace chovat se racionálně a nevyjasněná role zdravotních pojišťoven.

Slovy chvály nešetřil děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík. „Při vašem mládí jsem překvapen vaší mírou kompetence,“ řekl Ševčík Vojtěchovi. Za ekonomické znalosti ale Ševčík pochválil i Vojtěchova předchůdce exministra zdravotnictví za ČSSD Miloslava Ludvíka.

Kurz nazvaný  Hospodářská politika pohledem jejích tvůrců se bude konat od dubna do května na Národohospodářské fakultě. V rámci memoranda o spolupráci s Úřadem vlády a fakultou během něj vystoupí během něj všichni ministři v demisi včetně premiéra v demisi Andreje Babiše. Studenti, kteří jej úspěšně absolvují, za něj získají tři kredity. 

Ministři Babišovy vlády v demisi budou studentům přednášet až do května. Proti přednáškám protestuje část studentů VŠE a veřejnosti, kteří vystoupení členů vlády považují za ohrožení objektivity výuky. Petici kritizující vystupování ministrů v demisi a bez důvěry sněmovny už podepsalo více než 500 lidí. Univerzita si vyhradila právo být o náplni přednášek členů kabinetu předem informována.

Ke sporu, který předcházel první „vládní přednášce“ a který se odehrál mezi vedením fakulty a zástupci signatářů petice, se ještě před tím, než dostal slovo Adam Vojtěch, vrátili zástupci studentů akademického senátu fakulty. Ohradili se proti útokům na akademickou svobodu a svobodu slova. Postavili se tak za vedení fakulty, které se proti petici ostře vymezilo.

Ministerské přednášky pokračují příští týden, před studenty vystoupí 9. dubna ministr zemědělství v demisi Jiří Milek. V květnu zakončí kurz premiér v demisi Andrej Babiš a ministryně místního rozvoje v demisi Klára Dostálová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: „Agitku nedovolíme,“ slibuje VŠE. Na univerzitu míří první Babišův ministr

Babišova vláda bude přednášet na VŠE, studenti proti tomu sepisují petici