Pátý zájemce. Konzervativce by chtěl vést i ministr zdravotnictví Hancock

Nástupce Mayové

Pátý zájemce. Konzervativce by chtěl vést i ministr zdravotnictví HancockNOVÉ
Ministr Matt Hancock Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock podle očekávání oznámil, že chce usilovat o post vůdce Konzervativní strany. Její dosavadní vůdkyně a premiérka Theresa Mayová v pátek oznámila, že v čele strany skončí 7. června. Výběr jejího nástupce začne o tři dny později a svůj záměr kandidovat už potvrdili čtyři politici, Hancock je pátý.

K uchazečům patří ministr zahraničí Jeremy Hunt a jeho předchůdce Boris Johnson, dále ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart a bývalá ministryně práce Esther McVeyová.

Zatím největší naděje na zvolení se dávají Johnsonovi. Velkou šanci by měl i bývalý ministr pro brexit Dominic Raab, který ale ještě kandidaturu nepotvrdil.

Stanice BBC uvedla, že svůj úmysl vést konzervativce může ohlásit více než deset dalších politiků včetně Sira Grahama Bradyho, který už rezignoval z vedení klubu konzervativních poslanců bez vládních postů.

Konzervativní strana, která je v Británii u moci od roku 2010, si v nejnovějších průzkumech preferencí voličů vede nejhůře za posledních 20 let. Kdyby se tento týden konaly volby do britského parlamentu, hlasovalo by pro ni zřejmě kolem 25 procent lidí, tedy o 17 procent méně než při posledních volbách. Vyplývá to z údajů organizace Britain Elects, která slučuje výsledky různých průzkumů.

Čtěte také: Favorité jsou pro „tvrdý“ brexit. Mayovou chtějí nahradit Johnson a Hunt

Čtěte komentář: Konzervativci blízko smrti

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet: