1 Kdo je Malá?

Taťána Malá. Navrhla odložit Babišovo stíhání, teď bude ministryní spravedlnosti

, , NOVÉ

Témata: ,

Andrej Babiš v pátek odpoledne představil kandidátku na post ministryně spravedlnosti Taťánu Malou (ANO). Malá na sebe upozornila v lednu 2018, kdy prohlásila, že by se Babišovo stíhání mělo odložit o čtyři roky. Je také první šéfkou justice, která nemá české právnické vzdělání. Na její možnou funkci si stěžovali i sociální demokraté, podle kterých by Malá na ministerstvu spravedlnosti byla ve střetu zájmů.

Od října 2017 je Malá poslankyní sněmovny a současně je zastupitelkou a náměstkyní hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast majetku a investic. V loňských volbách do sněmovny vedla kandidátku ANO v Jihomoravském kraji, v Parlamentu je mimo jiné místopředsedkyní mandátového a imunitního výboru a členkou ústavně právního výboru. V hnutí ANO je od roku 2013.

Taťána Malá je známa svou loajalitou k premiéru a šéfovi ANO Andreji Babišovi. Upozornila na sebe počátkem tohoto roku v rozhovoru pro server Info.cz, kde navrhovala, aby případný soud s Babišem jako stíhaným kvůli dotačnímu podvodu kolem Čapího hnízda zasedl až po skončení jeho nynějšího poslaneckého mandátu, tedy až za další čtyři roky. „O vině a trestu rozhoduje soud. To rozhodně. Jen se ale pojďme bavit o tom, zda je opravdu nutné, aby ten soud rozhodoval teď. Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky nebo prostě do doby, než budou nové volby? Co se stane?“ uvedla Malá v lednovém rozhovoru.

Malá bude první ministryní spravedlnosti bez českého právnického vzdělání. V roce 2005 vystudovala ekonomiku na Mendelově univerzitě v Brně, právnické vzdělání má ze slovenské Panevropské vysoké školy (PEVŠ) v Bratislavě. České advokátní komora ale odmítá přijímat absolventy PEVŠ mezi koncipienty a nechtěla je připouštět k advokátským zkouškám, což způsobilo i pozastavení akreditace školy.

Sociální demokraté i někteří další v souvislosti s možnou rolí Malé ve vládě poukazovali na to, že kvůli obchodování partnera v oblasti insolvencí bude ve střetu zájmů. Malá to odmítá. Manžel Malé podle médií kromě byznysu s insolvencemi spoluvlastní firmu Swisscredit, která lidem poskytuje mikropůjčky.

Podle Malé to v případném výkonu funkce ministryně spravedlnosti nijak nebrání. Sdělila to deníku Právo na začátku června, kdy se o jejím vládním angažmá teprve spekulovalo. „Pokud narážíte na střet zájmů v případě hypotetickém, tak je třeba říci, že podle této logiky by byl každý ministr spravedlnosti i řadový poslanec, který je například advokát, automaticky ve střetu zájmů, vzhledem k dosavadní praxi, kdy ministři spravedlnosti bývají často z řad advokátů,“ napsala v pátek Právu v SMS zprávě.

Čtěte více: Babišovy rošády. Novými ministryněmi mají být Marta Nováková a Taťána Malá

Zeman připustil předčasné volby v říjnu, důvodem by byl krach jednání o vládě

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.