Jedu do ráje, německý Kurd se rozhodl bojovat za Islámský stát

Islamisté z Evropy

Jedu do ráje, německý Kurd se rozhodl bojovat za Islámský státNOVÉ
Vlajka Islámského státu Foto: FOTO: Wikipedia
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německá mládež zainteresovaná v boji za islám začíná čím dál více propadat salafismu, jednomu z radikálních, sunnitských směrů islámského fundamentalismu. O situaci informoval německý deník Spiegel. Tamní poměry ilustruje na příběhu kurdského mladíka Sedata Arase, který se v červnu rozhodl odjet do Sýrie bojovat za Islámský stát.

Dnes a denně umírají vinou bojovníků za Islámský stát desítky Kurdů. Z kurdského města Kobani v Sýrii jejich vinou za chvíli zbudou jen trosky. Ani jedna z těchto věcí však třiadvacetiletého Sedata neodradila od zrazení své rodiny a všech principů, kterým celý svůj život věřil. Po dlouhých hodinách proseděných u webů a videích o džihádu, po mnoha dnech strávených v hamburské mešitě Taqwa se Sedat rozhodl definitivně sundat kurdskou vlajku ze zdi ve svém pokoji.

Jedu do ráje

Místo značkového oblečení začal nosit jednoduché oděvy, které jeho nově nabytá víra schvaluje, u večeře citoval súry z Koránu. Až se jednoho dne, proti vůli svého otce a za velkého zklamání své sestry rozhodl odjet do Sýrie. „Jedu do ráje. Jedu do Islámského státu,“ bylo poslední, co napsal v SMS svému kamarádovi. „Myslela jsem si, že je to jen jeden z jeho dalších výmyslů,“ říká pro deník Spiegel Sedatova sestra Elif. Teď už několik měsíců zoufale čeká na jakoukoliv zprávu o svém bratrovi.

Podle informací německých zpravodajských služeb Sedat pravděpodobně odjel společně s dalším tuctem nových džihádistických rekrutů, píše deník Spiegel. Z Hamburku měla skupina zamířit do Vídně, odkud odletěla do Turecka. Dál už osud mladíků není známý. Pravděpodobný je však klasický scénář. Muži přiletěli na letiště do Gaziantepu nebo Hataye a odtamtud je propašovali do Sýrie.

Jednoduchý pohled na věc

Podle názoru rakouského teologa palestinského původů Mouhanada Khorchideho nemají němečtí podporovatelé Islámského státu minimální zájem o řešení islámských otázek. Pouze jim imponuje zjednodušený pohled na svět, kterým právě výše zmíněný salafismus disponuje. Mladým, kteří neví kudy kam, tak nabízí jedinečnou možnost pocitu pospolitosti, který doma ani nikde jinde nepociťují.

A právě kvůli stále se zvyšujícímu počtu mladíků, kteří odchází bojovat za Islámský stát a nechávají své rodiny opuštěné, se politička Cansu Özdemir rozhodla otevřít poradenskou službu, která bude pomáhat příbuzným dětí, kteří se rozhodli oddat se salafismu. Sama Özdemir je dcerou kurdského imigranta, lidé v ní tudíž mají důvěru. „Hamburk tento problém hrozně dlouho ignoroval,“ říká Özdemir a neúprosně kritizuje i německou vládu, která podle ní pro boj proti džihádu dělá minimum. „Jediným řešením je prevence podobných situací,“ dodává.

Čtěte více: Islamisté z Kobani téměř překračují turecké hranice

O stále větším počtu bojovníků Islámského státu, kteří se rekrutují z Evropy a Ruska v úterý hovořil i americký ministr zahraničí John Kerry se svým ruských protějškem Sergejem Lavrovem. Šéf americké diplomacie na schůzce údajně navrhl svému ruskému partnerovi, aby "prohloubili spolupráci na poli sdílení zpravodajských informací" ohledně činnosti radikální skupiny, která v uplynulých měsících obsadila rozsáhlá území v Iráku a Sýrii. "A dohodli jsme se na tom," citovala Kerryho agentura Reuters. 

Lavrov při této příležitosti podle médií uvedl, že k ozbrojencům z hnutí Islámský stát (IS) se dosud připojilo asi 500 bojovníků z Ruska. Čísla ale nemusí být definitivní. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz