Kanada převálcovala Rusko 6:1. Ostudné chování Rusů

Krásné finále s kaňkou

Kanada převálcovala Rusko 6:1. Ostudné chování RusůAKTUALIZOVÁNO
Ruští hokejisté opouštějí led během slavnostního ceremoniálu Foto: Foto: Reuters
2

Souboj o zlato z letošního hokejového šampionátu se stal překvapivě jednoznačnou záležitostí. Kanada rozdrtila v pražském finále Rusko 6:1. Kaňkou je chování ruských hokejistů po skončení utkání, které ostře odsoudil i šéf Mezinárodní hokejové federace René Fasel. Rusy za nedostatek respektu soupeři možná čeká trest.

Kanaďané, kteří v sobotním semifinále vyřadili Česko, šli i do finále jako favorit. Vždyť zatím vyhráli na mistrovství všechny zápasy, dvakrát dali dokonce po 10 a jednou po 9 gólech. Že však bude poslední utkání šampionátu takto jednoznačnou záležitostí?

Rusové drželi krok jakž takž jen první třetinu, kdy inkasovali první gól až v 18. minutě. Ve druhé Kanaďané přidali tři góly a dílo zkázy dokonali v poslední části. V 50. minutě svítilo v O2 aréně skóre 6:0. Rusové se zmohli jen na čestný úspěch.

Čtěte více: Krnáčová: Že na mě pískali? Beru to sportovně

Nesportovní chování Rusů? O ničem nevíme, tvrdí Kreml

Fasel: Co udělal ruský tým, je nepřijatelné

Velmi nesportovně se zachovali ruští hokejisté při slavnostním ceremoniálu. Než se začal předávat pohár pro vítěze, většina Rusů odjela do kabiny. Poměrně nevídané na této úrovni… Povel k odchodu dal kapitán Ilja Kovalčuk. Jedna z největších hvězd týmu Ovečkin ale na dálku gestikuloval, že ceremoniál ještě není u konce. Rusové navíc ani nevyslechli hymnu na počest vítěze.

„Když jsem to viděl, bylo to pro mě obrovské zklamání. Za 29 šampionátů, na kterých jsem byl osobně přítomen, se nic takového nikdy nestalo. To, co udělal ruský tým, je absolutně nepřijatelné. Na ledě se při hře může stát cokoliv, ale nedostatek respektu k soupeři po jeho skončení nebudeme akceptovat,“ uvedl Fasel pro agenturu TASS. Nejdřív chce stanovisko ruské strany, pak může podle něj následovat trest podle pravidel hokejové federace.

Čtěte více: Bylo to krásné a bylo toho dost. Petr Vichnar končí s hokejem

Nešťastná shoda náhod, tvrdí šéf ruského hokeje

„Viděl jsem, jak se Ovečkin a Malkin snažil zastavit hráče, aby nešli do šatny. Nemůžeme z toho vinit hráče. Máme vedoucího týmu, trenéra nebo generálního manažera, kteří byli v té době na ledě a měli tomu zabránit,“ připojil Fasel. Podle šéfa Ruského hokejového svazu Vladislava Treťjaka byl incident nešťastnou shodou náhod a organizační chybou. „Máme velký respekt k soupeři, podali jsme si s ním i ruce,“ zmínil Treťjak, který zprávám o hanbě čelí i z ruských médií.

Čtěte více: ‚Už na to nemám. Ničí mě to.‘ Jágr o svém konci