Zemřete dřív, než zplodíte syny. Samková proklela tureckého ambasadora

protest před ambasádou

Zemřete dřív, než zplodíte syny. Samková proklela tureckého ambasadoraNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Padesátka lidí se dnes sešla před budovou tureckého velvyslanectví v Praze, aby podpořila svobodu slova a projevu. Důvodem byl možný postih advokátky Kláry Samkové za projev, v němž na květnovém semináři ve Sněmovně zařadila islám na úroveň totalitních režimů. Jejími výroky se začalo zabývat státní zastupitelství i advokátní komora. Samková na závěr svého dnešního proslovu tureckého velvyslance Ahmeta Bigaliho, který její postih požadoval, třikrát proklela.

„Proklínám vás, proklínám vás, proklínám vás. Umřete dřív, než zplodíte syny, a umřete beze cti,“ prohlásila advokátka, která se dovolávala příkladů českých žen z historie. „Budete-li zasahovat do našich věcí, pošleme na vás své syny,“ pohrozila.

Samkovou přišli podpořit mimo jiné spoluzakladatel nové strany Alternativa pro Česko Petr Hampl, který patřil podobně jako Samková k Bloku proti islámu, nebo místopředseda středočeských Svobodných Luboš Zálom. Jejich proslovům předcházelo řetězové čtení sněmovního projevu Samkové. „Pokud někoho chtějí stíhat, musejí stíhat nás všechny,“ zdůvodnila to jedna z řečnic.

Shromáždění, na něž dohlížely dvě desítky policistů, se konalo za kovovými zátarasy na protějším chodníku před tureckým velvyslanectvím. Důvodem bylo to, že turecký velvyslanec označil vyjádření Samkové za urážku islámu a vyzval k jejímu vyšetřování. Slovní útoky na jakékoli náboženství jsou trestné podle evropského i českého práva a svoboda slova má své limity, upozornil. Samková kontrovala prohlášením, že ČR by měla ambasadora vyhostit za vměšování do záležitostí cizího státu.

Čtěte také: Advokátka Samková urazila islám. Turecký velvyslanec opustil sál

Samková: Turecký velvyslanec na mě chce uplatnit právo šaría

Samková podle textu květnového projevu uvedla, že islám je stejný jako nacismus, fašismus a komunismus, jen se skrývá za náboženství. „Je státní zločinnou a zločineckou ideologií,“ uvedla. S islámem je podle ní třeba naložit stejně jako se všemi totalitními režimy, tedy bojovat, zvítězit a jednou provždy zamezit jeho šíření.

Ministerstvo zahraničí na incident reagovalo prohlášením, že podobné srovnávání islámu s totalitními režimy pokládá za nepřijatelné a vyzvalo k mezináboženskému dialogu. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) učinila Samková svými výroky Česku přinejmenším ostudu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články