2

Rok Kohouta na smetišti

Témata:

Jak s prvním únorovým úplňkem definitivně skončily dlouhé oslavy čínského Nového roku, vrátil se život do obvyklých kolejí a odpočatý čínský živel začal zase světově hospodařit. A znovu je o čem psát, neboť ta početná čínská civilizace se pořád víc prolíná s naším „starým světem“. Číňané by u této mé poznámky samozřejmě kroutili hlavami, protože se považují za svět „ještě starší“. Také proto se o nich dá psát pořád dokola, stále je na co přicházet a stále se otvírají nové obzory.

Letos začal rok Kura, všude se však píše o roku Kohouta. Puzen akademickým drilem, musím vložit jazykově-kulturní poznámku: výraz 鸡, v mezinárodním přepisu „ji“, v české transkripci „ťi“, je jednoduše „kur“ a na kohouta a slepici musíte „přidat znak pro pohlaví“. Na druhé straně čínská společnost, protože je patriarchální, bere jako zástupce druhu přednostně samce, takže přípustné jsou oba překlady.

Že Kohout plaší temnotu, noc a smrt, všichni vědí, i jeho vlastnost naparovat se, byť na smetišti, je obecně známa. Dala by se přidat některá z vlastností kura, třeba ta činorodost, ale já se budu dále držet spíše v konfuciánském duchu, bez horoskopů a animistických vnuknutí.

Pracovní čínský rok (lunárně-solárně-jupiterský) mi začal nedobrou zprávou, že náš vedoucí prodeje v RAVAK Shanghai se přiotrávil léky. Spolupracuji s ním patnáct let, tak dlouho vedu RAVAK Shanghai, investoval jsem tam i do podílu, protože ty koupelny mají český nápad, dotažené technické zpracování a spolumajitelé jsou vzácně féroví. A tak s RAVAKEM prodáváme v Číně do těch luxusních obytných center, které unesou evropské ceny.

Ale zpátky k nemocnému kolegovi. Přecházel chřipku a jak je v Číně zvykem, sám si kupoval léky a chtěl ty nejlepší a nejúčinnější. A protože tělo hned nereagovalo, nasadil si kombinaci západních léků (hlavně paracetamol) a čínských kombinovaných léků (výtažky z bylinných směsí, sem tam živočišná a nerostná příměs, plus západní léky – hlavně paracetamol). Paracetamol zatěžuje játra a při předávkování rychle bourá jaterní buňky. Jeho zákeřnost je v množství nerozlišitelných obchodních názvů, ty zatracené koldrexy, para-leny, pana-doly, reklama všem denně vymývá mozky, jak to skvěle léčí. A když jsme nemocní a vyčerpaní, tak nám ani nedojde, že jsou to spíš jen obtížné tlumiče bolesti, horečky a zánětu a tělo se i při jejich nasazení musí nakonec zotavit samo.

Tahle jaterní zátěž, způsobovaná posedlostí léky, je v Číně často násobena trvalým přísunem jedů z potravy. Miliarda spotřebitelů totiž nedá podnikavcům spát, a tak se do potravin falšuje kde co, maso jede z kafilérek, zelenina a řasy se zkrášlují průmyslovou chemií, konzervanty by se daly krájet a mezi sto vejci narazíte na jedno sice bíložluté, ale bílek ani žloutek v nich nejsou! A nejhorší je olej na smažení. Čínští kuchaři si během posledních desetiletí konjunktury oblíbili smažit jídla v kalužích oleje, ovšem restauratéři dobře vědí, že co ušetří, to teprve vydělají. Tak se jedlý olej „recykluje“ za pochodu. Odpadní kuchyňský olej – „strouhový olej“ (digou you, ti-kou jou), nabraný z jímky a primitivně přefiltrovaný, karcinogenní a plný toxinů, prodávaný v samoobsluhách a užívaný v restauracích, děsí celou populaci a zdá se, že je z trhu neodstranitelný, protože všichni na něm chtějí vydělat. Úřady bojují s obrovskou přesilou šejdířů a vysílají povzbudivé zprávy, ale fakt, že v některých čínských oblastních trzích vůbec neexistuje odpadní kuchyňský olej, Vás rychle přivede k děsivé možnosti, „že v tom jedou úplně všichni“.

Jako konzultanta mě osud zavedl ke geniální biotechnologické koncepci firmy NAFIGATE, která na odpadní kuchyňský olej nasazuje ve fermentačních tancích bakterie (geneticky nemodifikované!) a z jejich přesycených buněk pak extrahuje polymery pro výrobu bio-plastů. Tyto bio-polymery mají symbolicky nadějnou podobu sněhových vloček a bio-plasty zase nastavitelné vlastnosti a čas rozpadu. Rozloží se na vodu a CO2 třeba 180 dní od kontaktu s půdou a vodou. To může výrazně pomoci čínskému zemědělství, které má v půdě tuny plastů na hektar z nekonečných cyklů stavění a bourání skleníků a fóliovníků. Tzv. „bílé znečištění“ rychle likviduje i moře, ve kterém se předpovídá více plastů než ryb už během dvaceti let.

Ale bio-plasty jsou zatím násobně dražší než ty z ropy a všichni chtějí vydělat a být bohatí hned… Tak se uvidí, jestli již Kohout zaplaší temnotu naší vědomé intoxikace a dojde k direktivnímu zavádění dalších povinných procent bio-plastů nebo s tím zase počkáme na rok Psa, Prasete, Myši… a letos se budeme zase celý rok jen naparovat na tom našem smetišti…


/
Autor je sinolog, etnolog a právník

Autor je sinolog, právník a poradce, zaměřený na spolupráci s Čínou.  www.vitconsulting.cz

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.