Odpůrci islámu demonstrovali za obnovení hraničních kontrol

Demonstrace na hranicích

Odpůrci islámu demonstrovali za obnovení hraničních kontrolAKTUALIZOVÁNO
Demonstrace v Německu. Foto: Reprofoto: Twitter/Anita Berek
1
Svět
Echo24
Sdílet:

V bavorském Schirndingu nedaleko Chebu v neděli asi 250 příznivců hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) demonstrovalo proti přistěhovalcům a požadovalo obnovení hraničních kontrol. Zhruba 1200 stoupenců imigrace se v městečku zároveň sešlo na protiakci nazvané Für Offene Grenzen (Pro otevřené hranice). Účastníci obou akcí se vydali různými trasami k hranici s Českou republikou.

Protestovat proti imigraci přišli lidé z české i německé strany hranic. „Bojujeme proti té obrovské invazi, která je v současné době do Evropy. Chceme, aby došlo k nějaké ochraně hranic, nebo i uzavření hranic, pokud to bude nutné. V současné době se ta situace velmi rychle může vymknout z ruky, a to, že se nás to dnes netýká, neznamená, že se nás to nebude týkat zítra nebo za týden,“ řekl český poslanec za Úsvit Marek Černoch.

Na demonstraci za uzavření hranic Černoch dorazil na pozvání Pegidy a na akci podle něj nedošlo k žádným rasistickým výrokům. Její účastníci původně avizovali symbolické zablokování hranice, k tomu ale nakonec nedošlo.

Účast českých antiislamistů však měla zajímavou dohru. Server iDNES.cz totiž zveřejnil fotografii z demonstrace, kterou opatřil popiskem „Neonacisté z Německa a Česka symbolicky uzavřeli česko-německou hranici na Chebsku“. To ovšem značně rozzuřilo české odpůrce islámu z iniciativy IVČRN, kteří se od spojitosti s extremisty vymezují. „Tohle jim neprojde. Blok proti islámu půjde po Babišově fašoidním ANO jako ohař. Ať si ten chlap nechá na příští Sněmovnu zajít chuť. Možná má miliardy, my máme čest a pravdu,“ objevilo se v neděli večer na facebookových stránkách iniciativy Islám v České republice nechceme.

Všimněte si POPISKY POD OBRÁZKEM: "Neonacisté symbolicky uzavřeli česko-německou hranici na Chebsku" Taky máte...

Posted by Islám v České republice nechceme on 8. listopad 2015

Demonstrovalo se i za otevřené hranice

Shromáždění Pro otevřené hranice v reakci na demonstraci Pegidy uspořádala německá sociální demokracie (SPD). Podle pořadatele Jörga Nürnbergera je demonstrace odpůrců migrace na hraničním přechodu v Schirndingu nesmyslná a přechod je naopak symbolem svobody a demokracie.

„V říjnu 1989 byl tento přechod první přímou cestou do západního Německa. Jako občané tohoto regionu už se nechceme dostat do situace, jaká tu byla před pádem železné opony. My tady žijeme ve spolupráci s Českou republikou a máme dobré sousedské vztahy,“ řekl Nürnberger.

Na akci SPD vystoupil i bývalý český ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Češi a Němci tu spolubojují za demokracii a pomalu vzniká to, co různí politici u nás popírali. Pomalu vzniká evropský lid, kde není tak zajímavé, kdo je Čech a kdo Němec, ale jaká máme stanoviska,“ uvedl Schwarzenberg ve svém projevu.

Průvody obou akcí měly záměrně naplánovanou rozdílnou trasu, aby byla zajištěna bezpečnost. Případnému střetu bránili policisté, kteří kvůli demonstracím uzavřeli na příjezdu do Schirndingu i některé silnice.

Čtěte také: Zeman bude u demonstrace antiislamistů, potvrdil Ovčáček

Musíme čelit hrozbě, hřímal v Praze šéf Pegidy. Zasahovali i těžkooděnci

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články