Výběrové řízení na náměstkyni ministra? Ušito přesně na míru

Formální konkurz na vysoký post

Výběrové řízení na náměstkyni ministra? Ušito přesně na míruNOVÉ
Lenka Ptáčková Melicharová Foto: Foto: www.mvcr.cz
3
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Letos na jaře díky služebnímu zákonu přibyli ministrovi zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD) ke čtyřem původním náměstkům čtyři další. Jeden z nově vytvořených postů obsadila Lenka Ptáčková Melicharová (dříve KDU-ČSL, nyní bez stranické příslušnosti), která se stala náměstkyní pro strategie. Podle služebního zákona teď musí Ptáčková Melicharová projít výběrovým řízením, což s největší pravděpodobností nebude problém. Výběrové řízení jí je totiž podle všeho „šité na míru“. Dokazují to nestandardně nastavené požadavky, které jsou v porovnání s výběrovými řízeními na další služební místa náměstků v některých bodech příliš obecné, v jiných naopak přehnaně přísné.

Nastavené požadavky ve výběrovém řízení na post náměstka pro strategie až podezřele odpovídají schopnostem a dovednostem Ptáčkové Melicharové a výrazně kontrastují s nastavenými požadavky u výběrových řízení na ostatní posty náměstků.

Výběrového řízení na post náměstka pro strategie se dle vývěsky na webových stránkách ministerstva zdravotnictví může účastnit každý, kdo mimo jiné dosáhl „vysokoškolského vzdělání v magisterském studijním programu“, dále splňuje požadavky na znalost cizího jazyka „odpovídající alespoň 2. úrovni“ a je způsobilý seznamovat se s utajovanými informacemi „alespoň stupně utajení Tajné“.

Takto nastavené požadavky jsou ale ve velkém kontrastu s požadavky na další služební místa náměstků. Zatímco u postu náměstka pro strategie je velice obecný požadavek na vzdělání, u ostatních postů je vždy konkrétně specifikováno, v jakém oboru studia musí kandidát absolvovat. Výjimkou je jen post náměstka pro majetkové a mezinárodní věci, kde obor studia není také specifikován. U požadavků na jazykovou úroveň a způsobilost seznamovat se s utajovanými informacemi jsou u náměstka pro strategie naopak požadavky výrazně přísnější, než u všech ostatních postů.

Státní tajemník resortu mlčí

Zajímavé je, že Ptáčková Melicharová je původním povoláním učitelka a vystudovanou má Pedagogickou fakultu UK v Praze a management výtvarné kultury na Západočeské univerzitě v Plzni. Výběrovým řízením, v němž by byl stanovený přísnější požadavek na vzdělání, by tak projít nemohla. Naproti tomu disponuje jazykovou znalostí na úrovni 2 a také je způsobilá seznamovat se s utajovanými informacemi pro stupeň utajení Tajné.

Lenka Ptáčková Melicharová slíbila, že se v následujících dnech k požadavkům vyjádří. Podle ní je ale třeba všechny otázky na nastavení požadavků směřovat na státního tajemníka Iva Benedu, v jehož kompetenci je vypisovat výběrová řízení.

Státní tajemník Beneda nicméně na dotazy deníku ECHO24.cz už od soboty nereaguje. Podle zdroje blízkého vedení ministerstva zdravotnictví ale Beneda s takto nastavenými požadavky nesouhlasil, protlačit je tak musel přímo šéf resortu Němeček. K zastižení nebyl od pondělí ani ministr zdravotnictví Němeček a na písemné dotazy ohledně požadavků ve výběrovém řízení na post náměstka pro strategie ani Beneda ani Němeček neodpověděli.

Ptáčková Melicharová působila v minulosti jako náměstkyně ministra informatiky, náměstkyně ministra vnitra či ministra obrany. Do funkce náměstkyně pro strategie na ministerstvu zdravotnictví ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) byla jmenována na začátku března tohoto roku, tedy ještě před datem 30. 6., do kterého šlo obsazovat vysoké posty i bez výběrového řízení.

Nestandardní požadavky na post náměstka pro strategie

Jako náměstkyně pro strategie má ve své gesci zdravotnictví a ochranu zdraví, systém veřejné správy, informační a komunikační technologie či odborné zabezpečení činnosti vlády, proto by jistě bylo možné požadovat ve výběrovém řízení konkrétní obor vzdělání.

A nejde jen o velmi vágní požadavek na vzdělání, zarážejícím zůstává i požadavek na jazykovou úroveň. Náměstek pro strategie musí dle vypsaných výběrových řízení ovládat cizí jazyk na vyšším stupni, než náměstek pro majetkové a mezinárodní věci, který má ve své gesci zahraniční vztahy.

Ještě výraznější rozdíly jsou v požadavcích na způsobilost seznamovat se s utajovanými informacemi. Zatímco většina vypsaných služebních míst vyžaduje pouze stupeň Vyhrazené a v jednom případě Důvěrné, u postu náměstka pro strategie je požadovaný stupeň Tajné, který je procesně obtížnější získat, a proto výrazně omezuje potenciální okruh uchazečů.

Uzávěrka přihlášek do výběrových řízení na posty náměstků byla v pondělí 19. října. Nyní bude dle služebního zákona ustanovena tříčlenná komise, která rozhodne o vítězi výběrového řízení.

Kritici služebního zákona dlouhodobě upozorňují, že výsledkem přijetí zákona nebude odpolitizování, profesionalizace a stabilizace státní správy, ale že budou v jednotlivých resortech uměle vznikat nová místa, do nichž si budou ministři takzvaně zabetonovávat své známé a straníky.

Čtěte také: Náměstek, kam se podíváš. Ministři jich budou mít i 10

Sdílet:

Hlavní zprávy

Zbyněk Stanjura to zase zkouší

KOMENTÁŘ

Vláda se poprvé v historii chystá měnit státní rozpočet kvůli povodním. Takže ještě letos by mohl schodek vyskočit o třicet miliard a v návrhu státního rozpočtu ...

00:01

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články