1 Filipínské tažení proti drogám

Filipínská policie zastřelila školáka. Vyvolala masové protesty

, NOVÉ

Témata: , ,

Smrt sedmnáctiletého chlapce rozpoutala masové protesty na Filipínách proti prezidentovi Rodrigu Dutertovi. Chlapce zřejmě zastřelili policisté během protidrogové operace i když nejsou důkazy, že měl s drogami cokoliv společného. Prezident Duterte vyhlásil tažení proti drogám krátce po svém nastoupení do funkce v červnu 2016. Od té doby si konflikt vyžádal minimálně pět a půl tisíc obětí, informuje deník The Guardian.

Sedmnáctiletý Kian Delos Santos byl vytažen policií ze svého domu během protidrogové razie ve městě Caloocan a dovlečen do postranní uličky. Podle svědků mu byla dána do ruky zbraň a řečeno ať utíká. Poté měl být zastřelen. Jeho poslední slova měla být: „Prosím přestaňte. Prosím přestaňte. Zítra mám písemku.“ Pitva objevila dvě kulky v hlavě a jednu v zádech.

Zabití šokovalo Filipíny, které si za rok drogové války zvykly na mnohé. Podle oficiálních čísel policisté od začátku tažení zabili bez soudu tři a půl tisíce lidí a další dva tisíce zabili samozvaní bojovníci proti zločinu, kterým Duterte slíbil imunitu. Avšak podle deníku The Telegraph zabitých ve válce proti drogám může být až dvanáct a půl tisíce. Policie nelikviduje pouze drogové gangstery, ale kohokoliv kdo má s narkotiky cokoliv společného. Zabito bylo rovněž mnoho nevinných.

Přes velkou brutalitu Filipínci dosud Dutertovo tažení podporovali. Zastřelení Kiana Delose Santose se zdá to změnilo. Operaci odsoudili přední politici i katolická církev. Filipínská Komise pro lidská práva, senát a ministerstvo spravedlnosti ohlásily vyšetřování incidentu. V centru Manily se odehrály masové protesty, symbolicky na stejném místě kde se odehrávaly demonstrace, které v roce 1986 donutily odstoupit diktátora Ferdinanda Marcose.

Poté, co se na veřejnosti objevil záznam z průmyslové kamery, který zpochybnil verzi policistů, že Santos na ně vytáhl zbraň, zásah odsoudil i prezident Duterte. „Viděl jsem záznam v televizi a souhlasím, že by mělo proběhnout vyšetřování. Pokud se ukáže, že někdo z policistů je odpovědný, bude stíhán a půjde do vězení, jestli bude odsouzen.,“ řekl Duterte.

Jedná se o nezvyklé Dutertovo vyjádření. Již dříve označil zabité děti a nevinné při protidrogových operacích za „vedlejší škody“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Krvavá noc na Filipínách: Při policejním zásahu zemřelo 32 lidí

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.