Filipínská policie zastřelila školáka. Vyvolala masové protesty

Filipínské tažení proti drogám

Filipínská policie zastřelila školáka. Vyvolala masové protestyNOVÉ
Filipinský prezident Rodrigo Duterte Foto:

FOTO: Wikimedia Commons/Kiwi Bulaclac

1
Svět

ošm

Smrt sedmnáctiletého chlapce rozpoutala masové protesty na Filipínách proti prezidentovi Rodrigu Dutertovi. Chlapce zřejmě zastřelili policisté během protidrogové operace i když nejsou důkazy, že měl s drogami cokoliv společného. Prezident Duterte vyhlásil tažení proti drogám krátce po svém nastoupení do funkce v červnu 2016. Od té doby si konflikt vyžádal minimálně pět a půl tisíc obětí, informuje deník The Guardian.

Sedmnáctiletý Kian Delos Santos byl vytažen policií ze svého domu během protidrogové razie ve městě Caloocan a dovlečen do postranní uličky. Podle svědků mu byla dána do ruky zbraň a řečeno ať utíká. Poté měl být zastřelen. Jeho poslední slova měla být: „Prosím přestaňte. Prosím přestaňte. Zítra mám písemku.“ Pitva objevila dvě kulky v hlavě a jednu v zádech.

Zabití šokovalo Filipíny, které si za rok drogové války zvykly na mnohé. Podle oficiálních čísel policisté od začátku tažení zabili bez soudu tři a půl tisíce lidí a další dva tisíce zabili samozvaní bojovníci proti zločinu, kterým Duterte slíbil imunitu. Avšak podle deníku The Telegraph zabitých ve válce proti drogám může být až dvanáct a půl tisíce. Policie nelikviduje pouze drogové gangstery, ale kohokoliv kdo má s narkotiky cokoliv společného. Zabito bylo rovněž mnoho nevinných.

Přes velkou brutalitu Filipínci dosud Dutertovo tažení podporovali. Zastřelení Kiana Delose Santose se zdá to změnilo. Operaci odsoudili přední politici i katolická církev. Filipínská Komise pro lidská práva, senát a ministerstvo spravedlnosti ohlásily vyšetřování incidentu. V centru Manily se odehrály masové protesty, symbolicky na stejném místě kde se odehrávaly demonstrace, které v roce 1986 donutily odstoupit diktátora Ferdinanda Marcose.

Poté, co se na veřejnosti objevil záznam z průmyslové kamery, který zpochybnil verzi policistů, že Santos na ně vytáhl zbraň, zásah odsoudil i prezident Duterte. „Viděl jsem záznam v televizi a souhlasím, že by mělo proběhnout vyšetřování. Pokud se ukáže, že někdo z policistů je odpovědný, bude stíhán a půjde do vězení, jestli bude odsouzen.,“ řekl Duterte.

Jedná se o nezvyklé Dutertovo vyjádření. Již dříve označil zabité děti a nevinné při protidrogových operacích za „vedlejší škody“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Krvavá noc na Filipínách: Při policejním zásahu zemřelo 32 lidí