Návrat Kennedyho
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
DOSTAVBA JADERNÉ ELEKTRÁRNY
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol při dnešním jednání v Praze ujistil českého prezidenta Petra Pavla, že se korejská vláda postará o to, aby proces vedoucí k p ...
Ve svém minulém komentáři jsem s jistotou prohlásil, že i když proti Joeu Bidenovi v primárkách kandidují dva vyzyvatelé, ohrozit jeho šance na opětovnou nominaci nemohou. Pár dnů nato se ukázalo, že jsem neměl pravdu. Částečně. Robert Kennedy mladší a Marianne Williamsonová stále nemají šanci získat demokratickou nominaci na prezidenta. Jejich neočekávaná síla v průzkumech však zvyšuje šanci, že proti Bidenovi nastoupí někdo, kdo ji má.
V posledních dnech vyšly dva průzkumy, které ukazují především impresivní nástup Kennedyho. První, zadaný televizí Fox News, ukazuje, že 62 % demokratů by v primárkách volilo Bidena, 19 % Kennedyho a 9 % Williamsonovou. V průzkumu pro Emerson College pak chce Bidena 70 % demokratů, Kennedyho 21 % a Williamsonovou 8 %. To jsou velmi vysoká čísla, zvláště pokud přihlédneme k faktu, že Kennedy i Williamsonová se vymykají konvencím, pokud to chceme vyjádřit diplomaticky.
Williamsonová, autorka knih o seberozvoji a lifestylový guru, kandidovala již minule a stala se neočekávanou hvězdou demokratických primárek. Ne že by ji někdo volil, kvůli nízkým šancím svou kandidaturu stáhla ještě před prvním hozeným hlasem. Předtím se však stihla zúčastnit dvou debat demokratických kandidátů, kde zaujala svými politickými názory, které sice nebyly zcela praktické, zato byly velmi ezoterické. Na otázku, zda podporuje zrušení hranic, odpověděla: „Neznám nikoho progresivního, kdo prosazuje otevřené hranice, ale prosazujeme otevřená srdce.“ O Donaldu Trumpovi řekla, že „vynáší na povrch temné psychické síly kolektivizované nenávisti“. Na tehdejšího prezidenta se obrátila i přímo: „Zapřáhl jste strach pro politické účely a to může odvrátit jedině láska. Takže, pane, já mám cit pro to, co děláte. Zapřáhnu pro politické účely lásku. Na tomto poli se vám postavím. A, pane, láska zvítězí.“ Demokraté byli tehdy zděšení, že někdo takový má i teoretickou šanci stát se prezidentem, republikáni naopak nadšení. Senátor Ted Cruz dokonce vyzýval k finanční podpoře Williamsonové ve snaze udržet někoho takového co nejdéle mezi demokratickými kandidáty.
To Robert Kennedy mladší je na první pohled jiná váhová kategorie než ezoterička Williamsonová. Je potomkem nejslavnější americké politické dynastie. Prezident John Kennedy byl jeho strýcem. Jeho otec Robert Kennedy starší dělal svému bratrovi pravou ruku, sloužil v jeho administrativě jako generální prokurátor, což je v USA zároveň ministr spravedlnosti, následně byl senátorem a v roce 1968 by nejspíše získal demokratickou nominaci na prezidenta, kdyby nebyl zavražděn.
Kennedy junior nikdy žádnou volenou funkci nezastával. Živil se jako environmentalistický právník bojující za životní prostředí. Proslul však zejména jako popírač očkování a antivaxer. Během pandemie covidu se toto označení tak rozšířilo, že téměř ztratilo na významu. Kennedy jím však byl dlouho před koronavirem. Tvrdí, bez vědeckých důkazů, že běžné vakcíny způsobují autismus. Taktéž nevěří oficiálním vysvětlením ohledně vražd svého strýce a otce. Dokonce před dvěma lety podpořil propuštění na podmínku Sirhana Sirhana, vraha Roberta Kennedyho staršího. Sirhan je Palestinec, který se k vraždě přiznal. Kennedyho zabil kvůli jeho podpoře Izraele.
Kennedy mladší za relativně vysokou podporu vděčí i svému slavnému jménu. Zároveň je to ale připomenutí, že Demokratická strana má poměrně velké křídlo šílenců. V posledních letech se pozornost soustředila na blázny mezi republikány. Stohy papíru byly popsány o nebezpečí konspiračního hnutí QAnon a i odmítání očkování proti covidu bylo spojováno hlavně s americkou pravicí.
Jenže před covidem antivaxerství bylo především rozšířené mezi liberály. Nejrůznější zastydlí hipíci, vyznavači přírodního životního stylu a nadšenci do alternativní medicíny inklinují spíše k demokratům. Jejich odpírání tak vedlo k návratu původně v Americe vymýcených nemocí, jako jsou třeba spalničky. V ultraliberálním San Francisku a okolí tak proočkování proti spalničkám ve školkách dosahuje pouze 50 %, ve zbytku Kalifornie je to 97 %.
Ve víře v konspirační teorie si republikáni a demokraté nemají co vyčítat. Loňská studie v magazínu Political Behavior usoudila, že zástupci obou stran věří konspiračním teoriím zhruba stejně, jen jiným. Republikáni třeba více věří, že Barack Obama zfalšoval svůj rodný list a ve skutečnosti se nenarodil v Americe či že Bill Gates osobně způsobil covid. Demokraté nevěří v přistání na Měsíci, zato si myslí, že svět ovládají bratři Kochovi, konzervativní miliardáři. V konspirační teorie ohledně Rothschildů věří zástupci obou stran zhruba stejně.
Právě toto konspirační myšlení a odpor proti demokratickému establishmentu pohání kampaně Kennedyho a Williamsonové. Není to ale jenom tím. Ukazuje to slabost Bidena jako kandidáta, podle jednoho průzkumu si 51 % demokratů myslí, že by neměl znovu kandidovat.
Jak Kennedy mladší může způsobit pád Bidena, ukazuje příklad Kennedyho staršího. V roce 1968 usiloval o znovuzvolení Lyndon Johnson. Přestože jeho nepopularita kvůli pokračující válce ve Vietnamu byla zřejmá, měl pouze jednoho protikandidáta, senátora z Minnesoty Eugena McCarthyho, považovaného politicky za slabou váhu. V prvním volebním klání ve státě New Hampshire Johnson však získal pouze 50 % a McCarthy 42 %, neobyčejně slibný výsledek. To povzbudilo Roberta Kennedyho, aby naskočil do primárek. Johnson, který najednou musel čelit opravdu silnému protikandidátovi, se z boje o Bílý dům raději stáhl. Kennedy by nejspíše získal demokratickou nominaci na prezidenta, kdyby ho Sirhan nezastřelil po vítězství v kalifornských primárkách.
Pokud Kennedy junior bude dále růst, může přesvědčit někoho s reálnou šancí Bidena nahradit, aby to taky zkusil. Jedním takovým je kalifornský guvernér Gavin Newsom. Ten má evidentně prezidentské ambice, ale všeobecně se očekává, že si počká až na rok 2028. Kennedy by ho mohl přesvědčit, že to za pokus stojí již nyní.
ČÍNSKO-AMERICKÉ NAPĚTÍ
KOMENTÁŘ