1 Svoboda tisku v USA

Novináři nejsou nepřátelé lidu, Trumpe. Senát USA podpořil svobodu tisku

NOVÉ

Témata: , ,

Americký Senát jednomyslně schválil rezoluci na podporu svobodného tisku, v níž vyhlásil, že média nejsou nepřáteli lidu. Rezoluce je považována za reakci na opakované útoky prezidenta Donalda Trumpa proti médiím. Postoje šéfa Bílého domu ve čtvrtek v koordinované akci odmítlo přes 300 amerických deníků.

Nezávaznou rezoluci senátoři schválili aklamací, tedy obecným souhlasem, nikoli jmenovitým hlasováním. Bílý dům zatím na krok horní kongresové komory nereagoval.

„Přísahali jsme. že budeme podporovat a chránit ústavu včetně jejího prvního dodatku (o svobodě slova a tisku),“ prohlásil demokratický senátor Brian Schatz, který text rezoluce navrhl. „Každý senátor dnes (ve čtvrtek) svou přísahu potvrdil tím, že vyslal zprávu o podpoře prvního dodatku, o podpoře svobody tisku tváří v tvář útokům,“ řekl Schatz.

Označení médií jako „nepřátel lidu“ se v poslední době stalo častou součástí Trumpova slovníku. Prezident na „falešná média“ opakovaně útočí a obviňuje je, že podrývají jeho autoritu, straní opozici a zpochybňují jeho volební vítězství. Trump k tomu na Twitteru napsal, že „prolhaná média jsou opoziční stranou,“ což je pro Ameriku špatné. „My ale vítězíme,“ dodal.

Trump svým tweetem reagoval na komentáře a úvodníky, v nichž se ve čtvrtek téměř 350 amerických listů ohradilo proti prezidentovým útokům. List The Boston Globe vyzval již minulý týden deníky v USA, aby odsoudily prezidentovu „špinavou válku“ proti médiím.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

350 deníků se najednou ohradilo proti Trumpovi a jeho válce s médii

Belgie chce 50 eur za bezpečnostní prohlídky novinářů


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.