1 Agrofert partner plesu univerzity

Studenti se bouří proti Agrofertu: Proč je partnerem plesu univerzity?

AKTUALIZUJEME

Témata: ,

Jedním z hlavních partnerů reprezentačního plesu Univerzity Karlovy je spolu s Komerční bankou či Symfonickým orchestrem Hlavního města Prahy holding Agrofert. Ten je dnes zaparkovaný ve svěřenských fondech premiéra Andreje Babiše (ANO). Že je holding partnerem plesu se nelíbí zástupcům studentů 2. lékařské fakulty UK, kteří napsali otevřený dopis rektoru Tomáši Zimovi. Proč a za jakých podmínek univerzita přijala partnerskou nabídku Agrofertu? Nebo o ni sama žádala? ptají se medici. Agrofert je jen jeden z mnoha partnerů od roku 2015, reagoval rektor Zima.

Rektora se studenti ptají, proč a za jakých podmínek univerzita přijala partnerskou nabídku Agrofertu, nebo zda dokonce o ni sama nezažádala. Proti Agrofertu coby partneru plesu se studenti vymezují v kontextu politického působení Andreje Babiše.

„Andrej Babiš je usvědčený spolupracovník StB, majitel mediálního impéria, jehož prostřednictvím ovlivňuje denní tisk, a trestně stíhaná osoba. Mimo to je holding Agrofert v současné době vyšetřován Evropskou komisí pro podezření ze střetu zájmů premiéra Babiše v souvislosti s evropskými dotacemi, což je proti právním předpisům EU (myšlena je tím auditorská mise EU ve Státním zemědělském intervenčním fondu, který unijní dotace Agrofertu přiděluje – pzn. red.). Naproti tomu Karlova Univerzita vždy podporovala demokracii, bojovala za volnost slova a tisku, za morální hodnoty a akademické tradice, a hrdě se hlásila k odkazu bojovníků za svobodu, (..),“ píšou v otevřeném dopise čtyři studenti, mezi nimiž je například místopředseda Akademického senátu 2. Lékařské fakulty UK Adam Láznička.

„Postoj Univerzity Karlovy ke společensko-politickým problémům minulých let byl pro nás vzorem, díky němuž jsme byli na naši alma mater náležitě hrdí. Prosíme, nenuťte nás se za ni nyní stydět,“ píšou dále studenti v otevřeném dopise.

Mezi hlavními partnery plesu jsou spolu s Agrofertem i další subjekty, mezi nimi ČSOB či Komerční banka.

Rektor univerzity Tomáš Zima už studentům odepsal. „Podpora akcí Univerzity Karlovy podléhá ve všech případech sponzorským či jiným smlouvám s jasně danými kritérii a pevně stanoveným plněním smluvních stran. Ples Univerzity Karlovy má mnoho partnerů z řad velkých i malých společnosti. V případě podpory plesu UK se jedná výhradně o zveřejnění log či reklamních vizuálů partnerů v rámci akce a její propagace a poskytnutí vstupenek na ples. Vámi zmiňovaná společnost Agrofert je jedním z jeho mnoha partnerů a sponzorů plesu UK od roku 2015 a platí pro ni naprosto stejná pravidla spolupráce, jako pro všechny ostatní,“ napsal rektor studentům.

Odpor části studentů vůči holdingu navazuje na loňské léto, kdy bojkot veškerých akcí spojených s koncernem Agrofert ohlásili někteří umělci. Jako první písničkář Tomáš Klus, kterého následovali herec a frontman skupiny MIG21 Jiří Macháček, hudebník Matěj Ruppert či herečka Iva Pazderková.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Ani euro Agrofertu? Česko holdingu vyplácí většinu dotací dál

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.