1 UMÍRÁNÍ PRASTARÝCH STROMŮ

Mohutné africké baobaby staré přes 1000 let umírají. Vědci neví proč

, NOVÉ

Témata: , ,

Mezinárodní tým výzkumníků přišel se zjištěním, že většina nejstarších a největších baobabů, prastarých afrických stromů, v posledních 12 letech umírá. Z umírání těchto afrických ikon vědci podezřívají klimatické změny, důkazy však nemají.

Výzkumníci z univerzit v Jihoafrické republice, Rumunsku a USA se domnívají, že jsou za umírání zodpovědné klimatické změny zasahující celou jižní Afriku. „Máme podezření, že může mít úbytek monumentálních baobabů alespoň částečnou spojitost s významnými změnami klimatických podmínek, které se dotýkají jihu Afriky obecně,“ cituje web BBC ze zprávy zveřejněné vědeckým týmem v časopise Nature Plants. 

Ke zkoumání těchto stromů, jejichž stáří sahá až dva a půl tisíce let do minulosti, se vědecký tým uchýlil už v roce 2005. Od té doby pomocí radiokarbonové metody zkoumá stáří a strukturu těchto stromů po celé jižní Africe.

K jejich překvapení zjistili, že osm ze třinácti nejstarších a pět ze šesti největších baobabů, které zkoumali, buď naprosto umřelo, nebo došlo ke kolapsu jejich nejstarších částí. Všechny mrtvé či umírající stromy jsou staré od jednoho do více než dvou a půl tisíce let. „Předpokládáme, že to má souvislost se zvyšující se teplotou a suchem,“ řekl BBC vedoucí týmu Adrian Patrut. K učinění definitivního závěru však vědci podle svých slov zatím nemají dostatek důkazů.

Čtěte také: Léto je předčasné, ale bude nám chybět

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.