1 Návštěva Ukrajiny

Ministr zahraničí Petříček letí na Ukrajinu. Chce řešit i banderovce

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) oproti původním plánům neodletěl v neděli na návstěvu Ukrajiny. Kvůli špatnému počasí odlet odložil až na pondělní ráno. Důvodem je pravděpodobně sněhová kalamita na Ukrajině. V pondělí se šéf Černínského paláce setká s prezidentem Petrem Porošenkem, svým protějškem Pavlem Klimkinem, předsedou parlamentu Andrijem Parubijem či představiteli krymských Tatarů, protestujících proti ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Ministerstvo zahraničí v předvečer návštěvy uvedlo, že mezi hlavní témata rozhovorů bude patřit podpora územní jednoty a suverenity Ukrajiny, podpora reforem a česko-ukrajinské vztahy.

Petříček v úterý navštíví i východ Ukrajiny, včetně přístavu Mariupol, který zasáhlo omezení lodního provozu ze strany Ruska v klíčovém Kerčském průlivu mezi Černým a Azovským mořem. Zde se loni v listopadu také stal incident, při kterém Rusové střelbou zranili ukrajinské námořníky, zajali je a zmocnili se tří lodí ukrajinského vojenského námořnictva. Petříček počítá se společným prohlášením na toto téma s dánským kolegou, který také bude v Mariupolu.

„Česká republika podporuje Ukrajinu, ukrajinskou svrchovanost a územní celistvost. Tuto podporu chceme vyjádřit i na místě. Zároveň ale chceme hovořit i o příležitostech v prohlubování ekonomické spolupráce našich dvou zemí. Ukrajina je 20. nejvýznamnější obchodní partner České republiky. Je tam hodně příležitostí pro naše podnikatele, zároveň ale chceme hovořit i o některých otázkách, a to i minulosti. Je to téma stále živé a měli bychom najít cestu, jak se s tím vypořádat,“ řekl ministr českým novinářům na letišti.

Petříček už dříve uvedl, že by chtěl s ukrajinskými představiteli mluvit také o ukrajinském zákoně, který rozšiřuje řady válečných veteránů, jimž přísluší sociální výhody, o takzvané banderovce. Jde o někdejší příslušníky Ukrajinské povstalecké armády (UPA), ozbrojené složky Organizace ukrajinských nacionalistů Stepana Bandery. UPA za druhé světové války na některých místech Ukrajiny spolupracovala s Němci, jinde s nimi bojovala. Někteří členové UPA se podíleli na vyvražďování Židů, Poláků a volyňských Čechů.

Čtěte také: Hrad kritizuje Petříčkův úřad: „Zbaběle mlčí k velebení banderovců“


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.