Přešlap ministra Petříčka: za NATO dali medaili Kavanovi, Zieleniecovi ne

Přešlap ministra Petříčka: za NATO dali medaili Kavanovi, Zieleniecovi neNové
Domov

Výročí vstupu do NATO

Karolína Vaverková

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v uplynulém týdnu ocenil 14 emeritních velvyslanců, politiků a zahraničních diplomatů při příležitosti 20. výročí vstupu ČR do NATO. Mezi oceněnými ale překvapivě chybí jméno prvního českého ministra zahraničí Josefa Zieleniece, jehož zásluhy o přijetí ČR do NATO jsou nepřehlédnutelné a jenž byl šéfem diplomacie právě v letech vyjednávání o vstupu země do aliance.

Sám Zieleniec deníku Echo24 vzkázal, že nechce svou absenci na seznamu oceněných komentovat. Ministr zahraničí Tomáš Petříček, jemuž náleželo finální rozhodnutí o oceněných, nechal dotaz Echo24 bez odpovědi. Reagovalo ale ministerstvo zahraničí. Proč nebyl oceněn Zieleniec, ministr zahraničí z let 1992 až 1997, tedy doby zásadní pro přijetí do NATO, nevysvětlilo. Uvedlo, že „standardní praxí je poskytovat vyjádření k oceněným osobnostem.“

Podle informací deníku Echo24 bude ale v návaznosti na opomenutí při výročí vstupu do NATO Zieleniecovi uděleno jiné ocenění v budoucnu.

Foto:

Josef Zieleniec byl v roce 2006 hostem pořadu ČT Uvolněte se, prosím

Printscreen ČT

Za kritéria výběru Černínský palác označuje mimořádné zasloužení se o vstup a členství ČR v NATO. „Nové ocenění je určeno osobnostem z řad emeritních velvyslanců ČR, zahraničních diplomatů, významných politických představitelů nebo organizací. Hlavním hodnotícím kritériem je přínos k rozvoji diplomacie ČR a jejích zahraničních vztahů jak na bilaterální, tak multilaterální úrovni. Osobnosti, které toto ocenění dostaly během úterního slavnostního večera, se svou činností mimořádně zasloužily o vstup a členství České republiky v NATO,“ uvedl za resort diplomacie Michal Bucháček z tiskového oddělení.

Tím spíš přehlédnutí Zieleniece zarazí. V období před vstupem do NATO byl ministrem zahraničí za ODS a tedy součástí vlád, které vstup tzv. odpracovaly. Ministerstvo zahraničí v dalším vyjádření přitom Zieleniecovy kvality uznává. „Ministr Zieleniec bezpochyby patří k předním osobnostem české diplomacie,“ dodal Bucháček.

Oproti tomu například Jan Kavan, exministr zahraničí za ČSSD, který proslul dotazem, za jakých okolností by ČR mohla NATO opustit, oceněn byl. Resort zahraničí to vysvětluje tím, že „Kavan patří mezi výrazné osobnosti československé exilové politiky. Byl šéfem české diplomacie a místopředsedou vlády v době vstupu ČR do NATO. ČR zastupoval při jejím vstupu do Aliance 12. března 1999, kdy společně se svými protějšky z Maďarska a Polska slavnostně předal ve městě Independence v americkém státě Missouri tehdejší ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightové ratifikační listiny,“ sdělil za ministerstvo Michal Bucháček s tím, že seznam oceněných navrhovali diplomaté, kteří se dlouhodobě věnují bezpečnostní politice a finální rozhodnutí o oceněných náleželo ministrovi zahraničních věcí.

Mezi oceněnými jsou i exministr zahraničí za ODS Alexandr Vondra či generální tajemník NATO z let 1999 až 2004 Lord George Robertson a další. Psali jsme o tom zde.

Další významné výročí české (zahraniční) politiky se bude už v květnu týkat vstupu ČR do EU. Česko se stalo členským státem unie 1. května 2004.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: „Chtějí nás ostrakizovat.“ Topolánka nepozvali na Hrad k výročí vstupu do NATO

Tramvaje s vlajkou NATO překvapily Pražany. Připomínají 20 let od vstupu do aliance

Související články