7 narkóza kvůli kazům

Otřesný stav zubů českých dětí. Ničí je sladké nápoje

, NOVÉ

Témata: ,

O sedm zcela zkažených zubů přišla v uplynulém týdnu ani ne tříletá holčička z Prahy, všech zbývajících třináct bylo třeba opravit. Do zubní ordinace přišla ve stavu, kdy jediným řešením bylo náročné ošetření v celkové narkóze. „Rodiče a prarodiče neměli dostatek informací o správné péči o zuby a možných důsledcích jejího zanedbání. Pravidla jsou jednoduchá, důležitá je důslednost,“ uvedla zubařka Hana Zallmannová. Tento případ přitom zdaleka není ojedinělý, jak ukazují snímky ve fotogalerii.

Lékařka vyvrací mýtus, že na dočasných zubech nezáleží, protože stejně vypadají. Kazy se podle ní zpravidla přenášejí na stálé zuby. V neposlední řadě působí předčasná ztráta mléčných zubů problémy při prořezávání zubů stálých a dítě pak potřebuje drahá rovnátka.

Důležité je podle Hany Zallmannové znát pravidla správného čištění. I dospělí lidé si někdy čistí zuby na plochách, kde to není potřeba, ale do míst, kde vznikají kazy a záněty dásní, se kartáčkem neumějí dostat. Neméně důležitá je i správná výživa a pitný režim. „Je velká výhoda, když se dítě naučí pít vodu, neslazený čaj a později neslazené minerálky. Sladké nápoje jsou pro zuby stejné zlo, jako bonbóny a čokoláda,“ upozorňuje zubařka.

Se společností Český zelený kříž za pomoci dentálních hygienistek již 18 let učí děti ve školách, školkách a dětských domovech, jak si mají správně čistit zuby.

Projekt Dětský úsměv se letos rozhodl podpořit částkou 198 tisíc korun pražský magistrát. Dentální hygienistky v průběhu jednoho roku navštíví šest pražských základních škol, 18 tříd a přibližně 443 žáků, uvedl pražský radní Radek Lacko.

Projekt získal záštitu České stomatologické komory, která se pod vedením jejího prezidenta Romana Šmuclera zaměřuje na prevenci a snaží se přesvědčit ministerstvo zdravotnictví o nutných změnách v přístupu. Zubní lékaři upozorňují, že kvalitní a vůči dítěti ohleduplné ošetření je drahé a platby pojišťovnou ho zdaleka nepokryjí.

„Náklady na prevenci přitom vycházejí dlouhodobě mnohem levněji. Jisté je, že zubnímu kazu je v drtivé většině případů možné předejít správnou péčí,“ připomíná Hana Zallmannová. Například v Německu hradí pojišťovny dětem od 6 do 18 let kromě dvou preventivních prohlídek ročně i dvě návštěvy dentální hygienistky.

Projekt Dětský úsměv vychází ze švýcarského modelu, kde byl důsledný preventivní program zahájen v šedesátých letech minulého století. „Tehdy se stav kazivosti u švýcarských dětí podobal dnešní situaci u nás. Úspěch švýcarské kampaně je jednoznačný,“ dodává zubařka.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.